Zo športovcov známi herci

Zo športovcov známi herci

V 20. storočí ustúpili spoločenské konvencie. Ľudia začali športovať, objavovať svet, zmenila sa aj móda. Noviny začali vytvárať spoločenskú smotánku, ktorá určovala trend. Herečky športovali a športovci hrali vo filmoch. Zrazu sa dokonca ani zaoceánsky parník nezaobišiel bez posilňovne.

Moderní ľudia 20. storočia už nesedeli doma. Ženy začali pracovať, starať sa o seba, s manželmi a deťmi na bicykloch a automobiloch chodili na rodinné výlety. Letné dovolenky trávili na plážach či na vidieku, zimné s lyžami na horách. Mládež sa v zime korčuľovala a celoročne pestovala turistiku.

foto lyžiarov
Dobová fotografia z roku 1917 popisuje rozvíjajúcu sa zimnú turistiku v Tatrách.

Ženy skracovali sukne aj vlasy a začali nosiť nohavice. Muži mali športového ducha, mužnú postavu a chovanie anglického gentlemana. Športovému boomu napomohli nesporne aj olympiády, ktoré sa opäť začali konať od roku 1896. Nuž a recipročne, noviny, začali zverejňovať športové správy systematicky a pravidelne.

Smotánka, ktorej fotky prinášala svetová tlač, sa stala vzorom vkusu, obliekania a pre mnohých aj cesty, ako nadobudnúť slávu a peniaze. „Zatiaľ čo voľakedy boli filmové hviezdy priam chránené pred vodou a športom, dnes filmoví podnikatelia priam žiadajú od nich, aby športovali,“ sumarizuje Športový týždeň v roku 1937. Dodáva, že „dnes“ Hollywood pripomína skôr veľké športové centrum, lebo každá hviezda má na dvore bazén či tenisový kurt. Spencer Tracy bol skvelým lyžiarom a Clark Gable bol majiteľom chovných koní a skvelým jazdcom.

foto tenistov
Tenisti

Na olympiáde v Paríži v roku 1924 získal bronz v mužskej štvorhre, odvtedy vyhrával grandslamové tenisové turnaje v Európe aj zámorí. Za výhru v Davisovom pohári sľúbil reprezentačný tréner Henrymu Lacostovi kufor z krokodílej kože, po ktorom túžil. Henry Krokodíl – ako ho volali novinári, založil v roku 1933 s André Gilliérom značku Lacoste, ktorá sa špecializovala na športové oblečenie. Gilliér nebol v módnej branži nováčikom – od roku 1906 sa venoval pančuchovému tovaru, neskôr ako prvý návrhár vytvoril značkové mužské spodné prádlo – slipy. Tie odporúčal popredný francúzsky magazín najskôr atlétom, neskôr športovcom všeobecne.

Tenisti Borotra a Cochet v tradičnom bielom elegantnom odeve – hralo sa s drevenou raketou a rýchlosť podania ani zďaleka nedosahovala 200 km/h. Hra nebola taká akčná, hráči sa menej zapotili a dlhé nohavice a elegantná vestička im nebránili v pohybe. Henry Lacoste – osobnosť v športe i móde.

foto článku firmové hviezdy a šport
Športový týždeň z 18. januára 1937 písal o športových návykoch známych hviezd.

Zlaté medaily z parížskych (1924) a amsterdamských olympijských bazénov (1928) boli skvelým odrazovým mostíkom pre hereckú kariéru plavca a vodnopólistu Johnyho Weissmüllera. Rodák z Rumunska „dal“ ako prvý na svete 100 metrov pod jednu minútu. V roku 1932 získal rolu prvého zvukového Tarzana.

Z dieťaťa chudobného farmára vyrástol slávny boxer James – Kid Blackie – Dempsey, niekoľkonásobný majster sveta v ťažkej váhe, ktorý si zahral vo viac ako 20 filmoch.

Na dosky, ktoré znamenajú svet, sa v polovici 30.-tych rokov 20. storočia vyhupol tenista – William – Big Billy – Tildon, ktorý v rokoch 1920 – 1925 kraľoval mužským tenisovým rebríčkom. Keď dokraľoval, vrhol sa na písanie scenárov pre broadwayské divadlo – sám niektoré financoval a aj si v nich zahral hlavné úlohy.

foto článku veľký bill o spomalenom filme
Slovenský denník, 18. júna 1931, s. 7

Koncom 19. storočia sa teda odev zjednodušil a prestal človeka obmedzovať v stále dynamickejšom pohybe. Čoraz kratšie sukne a odhalenejšie časti tela nedokázala „prežrieť“ veriaca verejnosť: „Teraz naše ženy obliekajú sa ako komediantky… nosia krátku sukňu, topánky na vysokých opätkoch, priezračné štrimfle, prsia a hrdlo majú nahé,“ vylial si srdce v roku 1916 istý taliansky cirkevný hodnostár v novinách

Víťazka ženskej dvojhry, zmiešanej aj ženskej štvorhry z OH v Antwerpách (1920), Suzanne Lenglenová bola prvá tenistka, ktorá sa vzoprela typickému tenisovému oblečeniu, pretože jej bránilo v dynamickej hre. Klobúk nahradila šatkou podobnou turbanu, čo ženy okamžite začali kopírovať a korzet, spodničku a dlhú sukňu s blúzkou vymenila za voľné šaty.

foto článku biely šport
Nezaostávala ani najznámejšia česká firma Baťa. Slovenský denník, 3. máj 1931, s. 12

A práve táto rôznorodosť podnietila podnikavcov, aby začali vyrábať odev výlučne určený na šport. Aj napriek tomu, že išlo naozaj o prevratné veci v móde, dnes sa na ne pozeráme s úsmevom. Ale bez týchto prvých krokoch, by sa dnešným športovcom tak pohodlne veru nešportovalo.