Jánošík, silný švárny šuhaj, bol legendou v USA aj Číne

Pred 330 rokmi sa v dedinke Terchová zrodila legenda menom Juraj Jánošík. Tradované príbehy o švárnom šuhajovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával, naši literáti spracovali do množstva básní, próz, divadelných hier i opery. Dostalo sa mu cti, že o jeho krátkom, no na akciu plnom živote vznikol v roku 1921 aj prvý slovenský hraný film. Fondy Slovenskej národnej knižnice (SNK) prezrádzajú, ako prebiehalo natáčanie, ktorého sa zúčastnili herecké hviezdy, potomkovia šľachticov, hasiči i exotická Japonka a v ktorom sa vlastne Jánošík k slovu nedostal.

Vo fondoch SNK sa nachádza niekoľko fotografií z natáčania a archívnych materiálov, viažucich sa k filmu a samotnej zbojníckej legende. Vďaka súrodencom Jaroslavovi a Danielovi Siakeľovcom sa filmom Jánošík (1921) Slovensko zaradilo medzi prvých desať krajín sveta, ktoré vyrobili dlhometrážny nemý hraný film.

Kameramana Daniela Siakeľa lákala odmala technika. Spolu s bratom Jaroslavom (Jerrym) boli držiteľmi niekoľkých patentov v oblasti filmového priemyslu.

Janosik_1921_LM_4233_71

Z nakrúcania filmu Jánošík, 1921 (Literárny archív SNK, sign. LM 4233)

Jánošík odvisol v Prahe

S filmovačkou sa začalo v júni 1921. Štáb si za stredisko natáčania a pobytu zvolil najprv Martin, ale zistili, že je tu príliš draho, tak sa sústredili na Blatnicu. Keďže sa bratom Siakeľovcom nepodarilo zohnať ani celý plánovaný rozpočet (cca 30-tisíc dolárov), museli rátať s každým výdajom. Zamenili teda vytipované vzdialené lokality za bližšie, a filmári a hviezdy sa roztrúsili po celom Turci – Blatnici, Turčianskej Štiavničke, Kláštore pod Znievom, Dolnom a Hornom Jasene, Mošovciach i Turčianskych Tepliciach. Šútovo nahradilo Jánošíkovo rodisko Terchovú, v Necpaloch pri kostole Jánošík preskakoval múr. Zbojnícky tábor sídlil v Gaderi a v dnes už neexistujúcom Sebeslavskom majeri sa nakrúcali zábery na lopotiacu bedač. Interiéry sa točili v pražských ateliéroch a na brehu Vltavy sa nakrúcala Jánošíkova poprava – ktorá však bola použitá podľa domnienok len v slovenskej verzii filmu.

 Janosik_1921_LM_4226_71 Janosik_1921_LM_4263_71
 Janosik_LM_4245_71 Janosik_1921_LM_4240_1271

V Turci sa natáčalo v lete 1921, na jeseň sa v pražských ateliéroch robili dokrútky. S „nadsázkou“ môžeme povedať, že Jánošík neodvisol v Liptovskom Mikuláši ale na brehu Vltavy, na Kampe.
(Literárny archív SNK, LM 4226, 4263, 4245, 4240)

Najdrahší bol Jánošík

Hlavný predstaviteľ zbojníka, Theodor Pištek bol už vtedy filmovou hviezdou, za mesačné točenie zinkasoval 15-tisíc korún. V roku 1937 účinkoval v 19 filmoch, čo bolo viac ako polovica ročnej československej produkcie. Naposledy sme ho pred kamerou videli ako pobočníka princa v rozprávke Princezná so zlatou hviezdou (1959).

Janosik_1921_LM_4250_71

Janosik_1921_LM_2271_78  Janosik_1921_LM_4257_71

Z nakrúcania filmu Jánošík (Literárny archív SNK, sign. LM 4250, 2271, 4257)

Nevoľníka Jánošíka seniora si paradoxne zahral šľachtic – Karel Schleichert, potomok z rodu von Wiesenthal. Aj on patril k hereckej špičke svojej doby. Šľachtickými koreňmi sa mohla pýšiť predstaviteľka Aničky, Mária Nováková – Fábryová, ktorej matka pochádzala zo starého rodu Hraškovcov z Kláštora pod Znievom. Vydajom za notára JUDr. Pavla Nováka sa v rodine ocitol rod Országhovcov vrátane Pavla Orságha Hviezdoslava.

Janosik_1921_LM_4254_71

Z nakrúcania filmu Jánošík – Jánošík zachraňuje Aničku z pazúrov grófa Révaya
(Literárny archív SNK, sign. LM 4254)

Janosik_1921_bulletin_1

Bulletin k filmu Jánošík 1921 (Literárny archív SNK):

 Janosik_1921_bulletin_2 Janosik_1921_bulletin_3
 Janosik_1921_bulletin_4 Janosik_1921_bulletin_5
Janosik_1921_bulletin_6 Janosik_1921_bulletin_7

Exotická Japonka

Grófa Révayho stvárnil milovník esperanta Miloslav Schmidt, rodák z Mošoviec. Veliteľ hasičov a neskorší veliteľ Zemskej hasičskej jednoty. Filmovou manželkou mu bola pražská operná diva Oľga Augustová a dcérou Bronislava Lívia, exotická krásavica, ktorá sa vraj narodila v Japonsku.

Ako 19-ročná prišla do Prahy a vyhrala súťaž krásy spoločnosti Miloša Havla, ktorá vlastnila filmové ateliéry na Vinohradoch. Magický pohľad, husté čierne vlasy a exotické črty jej zabezpečili ďalšie a ďalšie filmové ponuky. Sláva sa skončila kvôli zlej češtine, vďaka ktorej sa už v zvukovom filme nepresadila.

Janosik_1921_LM_4235_71

Z nakrúcania filmu Jánošík – Gróf Révay v podaní Miloslava Schmidta (Literárny archív SNK, 4235)

Janosik_1921_Narodnie_noviny_1

Recenzia filmu Jánošík v dobovej tlači z roku 1921

Jánošík po anglicky i po čínsky

Zdá sa, že tradície hôrnych chlapcov sú populárne nielen na Slovensku. Vo fondoch SNK sa nachádza preklad balady Jána Botta Smrť Jánošíkova do angličtiny z roku 1944. V konzervačnom fonde Českej národnej knižnice je zas preklad knihy M. Malého: Jánošík a jeho horní chlapci z roku 1993 do čínštiny: Wangling haohan. Guilin: Guangxi renmin chubanshe. Náš kapitán zaujal aj Aloisa Jiráska a jeho poviedky vyšli v roku 1956 tiež po čínsky: Pu-čchü-ti chao chan-men: Ťie-kche-s’-luo-fa-kche ku-taj čchuan-šuo.

Preložená Bottova balada vyšla v americkom Pittsburghu pod názvom „The Death of Jánošík“ a neľahkého prekladu sa zhostil Ivan J. Kramoris. Prvé známe pokusy o preklad kniha pripisuje reverendovi Georgovi Gallikovi – preložil však len prvé vety a „po 15 rokoch to vzdal s tým, že je to nemožné,“ uvádza sa v knihe. Skúste si porovnať niektoré naše zľudovelé výrazy či írečité takmer až „jazykolamy“.

Janosik_The_Death_of_Janosik_1944

Ukážky z anglického prekladu Smrti Jánošíkovej (Pittsburgh, 1944) z knihy The Death of Jánošík (Slovenská národná knižnica, sign. SC 3669):

„Dvanásti sokoli, sokolovia Tatier,
akoby ich bola mala jedna mater.“
 Twelve of them, all of them, so like to each other
They fruit of one womb had been, on of loving mother
“To sa chlapci, to sa jak oltárne sviece, 
keď idú po háji, celý sa trbliece.”
Aiiiieee! Look at them! Look at them!
Twelve gleaming church candles, 

When they walk through the forest how they turn it all spangles! 
„Stoj! tisíc hrmených!“ — 
vyskočia desiati — „stoj! daj Bohu dušu a chlapcom dukáty!“
Halt! Falls like a thunderclap.
You reach for your pockets - 

Trembling, obeying: „Give God back your tyran soul,
us men your ducats!“ 
Bo kohos’ Jánošík na paloš načiara, 
tomu nespomôžu ani tria cisára; 
For him, whom once Jánošík on his sabre shall notch 
The might of three Caesars would not save from scotch! 

Spískal to Uherčík

Podľa balád Bohuslava Tablica: Slowensstj Werssowy (Slovenskí Veršovci, 1804) bol Jánošík rodu sprostého, gazdovského, veľký a silný švárny šuhaj. Najstarší skutočný príbeh Jánošíka vo fondoch SNK pochádza z pera etnografa, maliara, fotografa Pavla Socháňa z roku 1924 (signatúra SD 3205) . Útla knižočka „Zbojník Juro Jánošík“ obsahuje jeho životopis spísaný na základe Socháňom vybádaných historických faktov, súdnych výpovedí reálnych osôb, domnienok a archívnych dokumentov. Jánošíka opisuje ako „obyčajného zbojníka“, ktorého si ľud vybájil.

 Janosik_1921_LM_4256_71 Janosik_LM_4248_71

Z nakrúcania filmu Jánošík – Prepad v podaní Jánošíkovej družiny
(Literárny archív SNK, sign. LM 4256, 4248)

Na Bytčianskom zámku slúžil ako väzenský strážnik a tu spoznal svojho neskoršieho kamaráta Tomáša Uherčíka. Práve on ho zviedol na zbojnícke chodníčky na Michala 1711, keď sa Jánošík aj vrátil z vojny pekne k rodičom a pomáhal im v gazdovstve. Keď Uherčíka hajdúsi zastrelili, Jánošík sa zbavil prísahy, ktorú mu dal. Vrátiť sa k riadnemu životu sa však už nemohol, pretože mal na rováši niekoľko lúpeží. Zimu zvykli zbojníci tráviť v službe inkognito u nejakého gazdu či na salaši a rovnako to robil aj Jánošík – slúžil bez toho, aby pán čo i len tušil, koho má u seba.

Janosik_1921_LM_4236_71

Z nakrúcania filmu Jánošík (Literárny archív SNK, sign. LM 4236)

Rozdával chudobným, podplácal bohatých

Jánošíka niekoľkokrát uväznili, ale aj prepustili – raz ho vyhlásili za nevinného, potom, ako píše Socháň, uplatil stráže:

on vo väzbe zavďačil sa úradským rozličnými darmi, ako syrom, kožkami z líšok ba i peniazmi, takže ho pustili na slobodu,..

Zimu 1712 slúžil u valacha v Klenovci, kde „bol vyzradený a tam vo februári lapený a do Liptovského Sv. Mikuláša pred stoličný súd postavený,“ uvádza v knihe Socháň, ktorý nevynechal ani známu verziu s podsypaním hrachu.

Janosik_SJ_8_9

Fotografia čiapky Jánošíkovej (Literárny archív SNK, sign. SJ 8_9)

Výborná pamäť a slabosť na ženy

Vo vyšetrovacích spisoch náš hôrny chlapec dopodrobna opísal lúpeže, pamätal si presné mená, sumu a korisť, ktorú komu podaroval. Zrejme mal teda aj dobrú pamäť. Ale podľa P. Socháňa, bol aj prefíkaný:

V parochniach chodil po dedinách a po mestách a nikto netušil, žeby skvostne oblečený pán bol vychýrený zbojník Jánošík.

Páčili sa mu aj ženy, rád ich obdarovával, avšak ku žiadnej konkrétnej milenke sa Socháň zrejme nedopátral:

Chlapci Jánošíkoví po krčmách vábili sedliacke dievčatá k sebe a sľubovali im všeličo – jeden z nich sľúbil Moravčíkovej dcére štvrť merice pšenice a mnoho súkna, ak sa stane jeho manželkou.

Zbojnícka partia najviac zbíjala v Turci, Liptove až po Kremnicu a v okolí Strečna až po rodnú Terchovú, kde aj najviac ľuďom pomáhal.

Mapa k pokladu

Kde dvanásti sokoli ukryli nazbíjané poklady vyjavil Jánošík až v bolestiach na mučidlách:

v Klenovských horách cisárskych, ako sa ide od dediny Jablonky, nachodí sa jedna jedľa na grúni, proti ktorej na skale je ruka vyťatá, tam sú uschované.

Obžalovali ho 13. marca 1713 ako vodcu zbojníkov. Úradne menovaným obhajcom mu bol Baltazár Palugay. Zločiny, ktoré spáchal navrhol prokurátor potrestať „smrťou na hrdle,“ avšak aby sa urobila prietrž zbojstvu, ktoré sa rozmohlo po krajine, a tak sa vykorenilo a aby sa priznali komplici Jánošíkoví, navrhol mučenie hôrneho chlapca. Obhajca zápalisto bojoval za jeho nevinu, prosil aj v mene obžalovaného a sľuboval jeho nápravu, ale nepomohlo. Na výstrahu mal byť „… pre takowe welice zle učinky a prikazanim prestupeny a tak priklad ginšich takowich zločinow ma biť zawesenij.“ Dňa 3. apríla 1713 bol v Liptovskom Mikuláši rozsudok vykonaný a Jánošík bol

povesený tam na šibenici hákom za rebro na ľavom boku. Žil tak vraj až do tretieho dňa. Na tretí deň došla vraj milosť od kráľa, ale keď páni prišli, aby ho dali z háka sosňať, riekol im Jánošík: “Keď ste ma upiekli, nuž ma i zecte!“, potvrdzuje Socháň legendu.

Janosik_SJ_8_11

Rozsudok smrti – fotografia originálneho dokumentu z fondov Literárneho archívu SNK (sign. SJ 8 – 11)

Janosik_rozsudok_o_Janosikovi_LM_SNK Janosik_Pisen_o_Janosikovi_zbojnikovi_LM_SNK

Jánošíkovská tematika v slovenskej literatúre rezonuje najmä v období romantizmu, ale v expozícii Literárneho múzea SNK nájdete aj vernú kópiu rozsudku smrti, ktorý nad ním vyniesol súd v Liptovskom Mikuláši či Pieseň o Jánošíkovi zbojníkovi.

Janosik_knihy_zo_SNK

Ukážka kníh o Jánošíkovi z fondov SNK, niektoré z nich už môžete čítať u nás aj online cez Digitálnu knižnicu SNK.