Zaželajte blízkym krásne sviatky štýlovo

foto pohľadníc zaželajte blízkym krásne sviatky štýlovo

Anjelik, zimná krajinka ale aj úryvky z kolied zdobili líc našich vianočných pohľadníc začiatkom 20. storočia. Slovenská národná knižnica pre vás vybrala zo svojich zbierok a vytlačila štyri krásne pohľadnice, ktoré si môžete zakúpiť a poslať vašim priateľom, rodine a potešiť ich. K nim sme pre vás v Digitálnej knižnici SNK pohľadali aj zopár vianočných básničiek.

foto štyroch pohľadníc

Hoci žijeme vo svete technológií a poslať textovú či obrazovú správu je pohodlnejšie a rýchlejšie (obzvlášť, keď ju stačí iba „preposlať“), je oveľa príjemnejšie poslať a dostať „ozajstnú“ pohľadnicu. Takú, ktorú si môžete vystaviť na krb, pred televízor či založiť do knihy ako záložku a na odosielateľa si spomeniete zakaždým, keď ju použijete. A uvedomíte si, že ste boli pre neho asi niekým výnimočným, keď si dal tú námahu kúpiť ju, napísať a pešo odniesť na poštu.

obrázok pohľadníc
Dajte svojim priateľom a rodine pocit výnimočnosti s našimi pohľadnicami. Zakúpiť si ich môžete za cenu 0,65 € /kus na: objednavky_knihy@snk.sk

Ak však chcete svojich blízkych prekvapiť aj originálnym vianočným veršíkom, skúste si prelistovať pár nasledujúcich kníh z našej Digitálnej knižnice. Možno sa niektorý z nich hodí práve pre vašich blízkych.

Kniha Ferka Urbánka Vianoce (1931) – ponúka rôzne vianočné divadelné hry pre mládež ale aj vianočné rečňovanky. Tento všestranne národne, kultúrne a najmä literárne veľmi činný pán bol svojho času jedným z najhrávanejších dramatikov, čím sa zaslúžil o rozvoj ochotníckeho i profesionálneho divadelníctva na Slovensku v 20. storočí.

Vianoce! Vianoce! krajom to zneje,
z dediny k dedine, cez lesy, háje.
Srdce sa každého radosťou chveje …
Nálada vianočná po chyžiach vlaje.
Tu lásky božej tajný svit,
k bližnému budí štedrý cit.

Vianoce! Boží hod! z úst k ústam letí…
Radosťou zunejú domy i chrámy,
tešia sa starí a plesajú deti,
celý svet raduje, teší sa s nami,
že svitla už spása nám všem,
žiari ňou slávne Betlehem.

Len niekoľko stranovú knihu Veršíky na pohľadnice (1907) vydal aj Jozef Gašparík-Leštinský. Vyučený tlačiar si v roku 1895 v Martine založil najskôr kníhkupectvo a o dva roky neskôr aj tlačiareň. Okrem toho, že vydal vyše 140 titulov kníh, aj sám písal verše a tzv. ľudovýchovnú prózu. Svojimi básničkami na rôzne politické, kultúrne, náboženské či sociálne témy prispieval do časopisov a kalendárov.

Zamrzla prieluba na našom potoku, nech Ťa Pán Boh živí v tom novom roku!

Do našich chalúpok ostrý vietor fúka, nech nás v tomto roku, chráni Božia ruka.

Vychodí slniečko, mizne zora ranná, daj nám v tomto roku, Bože, požehnania!

Kto dostane tieto moje štyri riadky, tomu prajem šťastné a veselé sviatky!

Spolu so Samuelom Kupčokom vydali útlu knižočku Nový Vinšovník (1911), ktorá obsahovala vinše na rôzne príležitosti ale dokonca napríklad aj poďakovania rodičom a učiteľom za zložené skúšky.

Krásne sviatky sú Vianoce,
svet len slávou sa ligoce;
vyšlo jasné Svetlo sveta,
milostivé nesie letá!

Na stolíku stromček milostne prekvitá,
Dnes Ježiška s darmi dobré dieťa víta.
Nuž nechže dar lásky v šťastí aj vám dáva;
za dar Syna Jeho
Pánu Bohu sláva!

Po veselšiu – možno až satirickú – inšpiráciu si zabehnite do dobových humoristických časopisov.

Vianoce vianoce,
vyčkac vás nevieme
že sa už aspoň raz
do vôle najeme.

Lebo chto každý dzeň
celý rok hladuje,
ten sa veru sviatkom
vianočným raduje.

Ščedrý večer máme
na sôl ništ nemáme
kedz to užijeme
nuž si zaspievame.

Veríme, že ste si niečo pekné vybrali. Ale ak predsa len nie, skúste intenzívnejšie pohľadať v našej Digitálnej knižnici SNK – veď registrácia je bezplatná 🙂

Prečítajte si aj: 

Vianočné pohľadnice – aké boli pred sto rokmi?