Anjelik, zimná krajinka, dáma s boa, ale aj úryvky z kolied zdobili líc našich vianočných pohľadníc začiatkom 20. storočia. Výber z tých najzaujímavejších si môžete pozrieť v Digitálnej knižnici SNK a možno vás inšpirujú pri tvorbe vlastného námetu.
Už starí Číňania a Egypťania si zvykli na Nový rok posielať krátke texty so zdvorilostným vinšom. V stredoveku najmä mnísi predávali počas Vianoc rytiny s kresťanskými motívmi, no kupovali si ich len zámožní ľudia. Postupne sa aj toto odvetvie „biznisu“ začalo rozvíjať a ľudia prichádzali „vianočným pozdravom“ na chuť. Vyrábali sa pozdravy rôznych motívov, nielen zasnežená krajinka hrala prím. Ako o tom písal časopis Živena v roku 1910, v Anglicku už vtedy začínal byť predaj a posielanie vianočných pohľadníc výnosným obchodom.
Šikovní obchodníci teda dávali priestor (a dobrý plat) návrhárom a grafikom, aby práve ich dizajn oslovil a upútal nakupujúcich. A pohľadnice si razili cestu celou zemeguľou. Námety sa rôznili – niekto uprednostnil zasnežený stromček, klasickú bielu rozprávku a krajinku s kostolíkom, iný siahol po kresťanskej tématike s jasličkami, anjelikmi či troma kráľmi. Rozmáhali sa aj „avantgardné“ stvárnenia, ovplyvnené zahraničnými umeleckými smermi. Tie sú v našej kolekcii zastúpené moderne odetými dámami s fľašou sektu. No a samozrejme, na vianočné pohľadnice sa dostával aj humor – zväčša stvárnený štvorlístkom, kominárom a prasiatkami – všetko išlo o symboly šťastia a prosperity.
Vianočné pohľadnice tu boli sto rokov, mnohí ich zbierali a tešili sa každému novému motívu. Už dobré dva týždne pred Vianocami ich poštári plným priehrštím vhadzovali do schránok. Až kým ich náhle takmer úplne nenahradil nový tip komunikácie – posielanie obrazových správ cez mobily. Šialenstvo trvalo niekoľko rokov, no na radosť mnohých, posledné roky ľudia opäť začali siahať po klasických papierových pohľadniciach. Veď uznajte, pohľadnica sa dá pekne vystaviť na parapetnej doske, na stole pri kalendári, na krbovej rímse, či pod vianočným stromčekom, čím sa stáva súčasťou vianočnej dekorácie. Denne o ňu zavadíme letmým pohľadom niekoľkokrát, čím si zakaždým spomenieme na človeka, ktorý nám ju kúpil, napísal a odoslal. A to sa predsa s obrazovými správami v mobile robiť nedá.