Veľkonočné pohľadnice

ilustračný obrázok Veľkonočné pohľadnice

Veselé, radostné či milostiplné veľkonočné sviatky a veľa vody si prajeme prostredníctvom pohľadníc s rôznymi náboženskými i jarnými motívmi už vyše 140 rokov. Vo väčšej miere sa začali posielať koncom 19. storočia.
foto pohľadnicefoto pohľadnice
Zdroj: Literárny archív SNK

Motívy boli spočiatku striktne kresťanské. Zobrazovali najmä vzkriesenie Ježiša Krista, jeho nanebovstúpenie alebo Poslednú večeru. Zobrazenie Ježiša ako pastiera so svojimi ovečkami (teda veriacimi či nasledovníkmi) postupne vnieslo do pohľadníc aj zvieracie motívy. Postupne sa k ovečkám pridali najmä tie mláďatá, ktoré sa rodia s príchodom jari – jahniatka, motýle, zajačiky a kuriatka, ktoré sa liahnu z vajíčok. Dnes sú veľmi populárne aj rastlinné symboly jari – narcisy, snežienky, bahniatka, zelený rastúci jačmeň.

foto pohľadnicefoto pohľadnice
Zdroj: Literárny archív SNK

V každej krajine sa tešili obľube iné námety – kým v Nemecku napríklad zajačiky (symbol plodnosti), Francúzi si obľúbili zdobené zvony a zvončeky. Na Slovensku dominujú veľkonočné motívy – vajíčka a kraslice, ktoré stále ostávajú hlavným dekoračným prvkom domácností, veľkonočná šibačka z korbáčov, upletených z jarného pučiaceho prútia a polievačka, ktorá zas symbolizuje krst Ježiša.
foto pohľadnicefoto pohľadnice
Zdroj: Literárny archív SNK

foto článku o pôvode Veľkej noci
Viac sa o pôvode Veľkej noci a jej symboloch dozviete v článku Pavla Socháňa v Slovenskom denníku z 05.04.1931.

Ktoré z motívov máte najradšej vy? 🙂