Máte pocit, že každé Vianoce varíte dokola to isté a chceli by ste to zmeniť? Načrite spolu s nami do receptov, podľa ktorých sa varilo a pieklo pred vyše sto rokmi a možno budete prekvapení, aká chudobná je teraz naša kuchyňa. Veď kde bežne dnes zoženieme páva či holipne, kto pripravuje koláč z 10 vajec, alebo varí pivovú či čokoládovú polievku?
Kuchárka priamo od majstra
V roku 1870 sa naše gazdinky konečne dočkali – v Budapešti vyšla Prvá kuchárska kniha v slovenskej reči – k velikému osohu nie len pre domácu potrebu, ale aj pre hospodárstvo. Napísal ju Gemerčan Ján Babilon. Našli v nej recepty na množstvo bežných i sviatočných jedál – kuchony, wafne, holipne, čokoládová, žabová či pivová polievka, kapustnica, ryby na rôzne spôsoby, koláče. Z 1500 receptov – od najjednoduchších až po najvyberanejšie jedlá teplej i studenej kuchyne, pre každodenné i mimoriadne skvelé hody – si určite vyberiete aj vy niečo, čo sa oplatí vyskúšať.
Budapeštiansky mešťan, Ján Babilon, bol majiteľom reštaurácie, kde sa varili slovenské jedlá a schádzali sa popredné osobnosti slovenskej kultúry. No i tak je zvláštnosťou kuchárky, že bola písaná po slovensky. V úvode svojej knihy Babilon píše, že dielo takéhoto druhu a rozsahu mali v Európe len veľké národy. Preto ako dobrý vlastenec a národovec po dvadsaťročnej usilovnej robote vydáva dielo, ktorým sa Slováci – hoci do počtu malý národ – aj v tejto oblasti odbornej činnosti čestne zaraďujú do európskej kultúrnej sféry. Babilon si je vedomý postavenia Slovákov v monarchii, preto sám v úvode píše, že slovenský národ takú knihu dosiaľ nevidel a dalo mu veľa práce napísať ju každému zrozumiteľne a tak, aby nezostala v pozadí za nemeckými kuchárskymi knihami. Babilonova kniha je obľúbenou ľudovou kuchárkou (dočkala sa ďalších 2 vydaní v rokoch 1894 a 1907), aj keď má recepty na bankety a dokonca radí dietárom i vegetariánom.
V jej texte sa stretneme nie len so slovenčinou 19. storočia ale aj s mierami, ktoré sú pre dnešné gazdinky už veľkou neznámou, no možno by stálo za to vyskúšať recept z minulosti, preto pripájame aj malú pomôcku pre „prevod“ receptov na dnešné miery:
Skúsená gazdinká
Keďže kuchárskymi knihami sa to veľmi na vtedajšom knižnom trhu nehemžilo (skôr to bola záležitosť novín a časopisov), v roku 1914 jednu vydala Terézia Vansová pod názvom Nová kuchárska kniha. Obsahuje vyše 900 osvedčených receptov do jednoduchej i meštianskej kuchyne, ktoré Vansová uverejňovala niekoľko rokov v časopise Dennica. Kladú dôraz na to, „aby pokrmy obsahovaly to, čo je ľudskému telu k jeho výžive potrebné, aby boly chutné, záživné a pomerne nie drahé.“ V knihe si však nájde recept nejedna čitateľka časopisu a môže sa potešiť, že prispela ku vzdelaniu iných žien.
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do receptov a rád pre gazdinky aktuálnych pred i viac ako 100 rokmi. Možno sa na nich zasmejete, ale predstavte si, že možno o sto rokov sa bude niekto iný podobne usmievať nad parenými buchtami, hamburgermi, pizzou, zemiakovou kašou v prášku, pečeným kuraťom, pretože v reštauráciách (ak budú) a domácnostiach sa bude jesť a variť (ak sa bude) opäť niečo úplne iné.