Lajka a prví vetroplavci

ilustračná foto k článku Lajka a prví vetroplavci

Ľudia si väčšinou zapamätajú len meno prvého, ostatní upadnú do zabudnutia, alebo si zápis do ľudskej pamäte musia ešte niečím výnimočným zaslúžiť. Lajku, Gagarina či Armstronga si pamätajú všetci, ich nasledovníkov už len niektorí. Prvé letecké zábery, články o vetroplavectve, živote vo vesmíre či knihy Julesa Verna sú súčasťou depozitov Slovenskej národnej knižnice (SNK), ktoré prešli do digitálnej podoby.

obrázok článku o Laike
Denník Ľud zverejnil 18. novembra 1957 fotku Lajky a informáciu o vypustení družice do vesmíru. Noviny tvrdia, že sa vrátila živá na Zem. Pravdou však je, že zomrela počas letu na prehriatie a stres – ale to priznali príslušné úrady až oveľa neskôr. Lajka sa pôvodne volala “Kučierka”, Lajka je totiž názov ruského národného plemena

Prvá bola kačica, kohút a ovca

Lajka nebola prvým zvieraťom vo vesmíre a ani posledným. Aj 60 rokov po smrti však zostáva najslávnejším dobyvateľom vesmíru, ktorý svoj život položil – ako sa zvykne hovoriť – na oltár vedy. Oveľa úspešnejšie skončili Lajkine nasledovníčky Belka, Strelka a Hviezdička – na rozdiel od nej sa v kabíne neprehriali a ako prvé živé bytosti sa aj šťastne vrátili na Zem a ďalej si plnili psie povinnosti. Najmä zo Strelky sa stala niekoľkonásobná matka a jedno z jej šteniatok dostala do daru dcéra J. F. Kennedyho od Nikitu Chruščova.

Nie nadarmo sa hovorí o „pokusných zvieratách“. Aj bratia Montgolfiérovci si povedali, že nebudú život riskovať vo svojom teplým vzduchom poháňaným balónom, a tak do neho 19. septembra 1783 posadili kačicu, kohúta a ovcu a vyslali ich pozrieť sa na Versailles z vtáčej perspektívy. Verejné divadlo si vychutnával aj Ľudovít XVI. pričom netušil, že presne o 10 rokov bude predmetom podobného verejného divadla práve on sám. Balón vystúpil do výšky 600 siah a prví „vetroplavci“ zdarne dosadli na zem živí.

foto lietadla
Knižnica M. R. Štefánika vo fondoch SNK obsahuje aj časopisy francúzskej vedeckej komunity ako La Science et la Vie (1913, sign. Š 661)

Kto neletel, nebol „in“

Skôr ako vypukla Francúzska revolúcia (1789) a kráľa Ľudovíta sťal pomerne nový vynález – gilotína, stalo sa „vetroplavectvo“, ako to dobové noviny nazývajú, veľkou módou a skvelým biznisom. Manželka Jeana – Pierra Blancharda, ktorý za prelet balónom ponad La Manche dostal od francúzskeho kráľa odmenu 12-tisíc frankov a doživotnú rentu 1 200 frankov ročne, si po jeho smrti (zabil sa pri lete) otvorila živnosť. Ako prvá žena na svete sa živila komerčným prevádzkovaním letov v balóne, až kým aj ona nezomrela pri výkone svojho povolania.

foto článku
Časopis Obzor č. 28 z 5. októbra 1881 na str. 219 a 220 priniesol články „Život a príroda, Prvé balóny; prví vetroplavci“

Veštec Verne

Rýchly rozvoj spoločnosti v kombinácii s geniálnou predstavivosťou istého mladíka urobili svoje. Jules Verne doslova veštecky v roku 1865 opísal, ako si ľudstvo jedného krásneho dňa podmaní vesmír. V knihe Cesta na Mesiac vystrelili troch Američanov z Floridy v ohromnej strele Columbia. O 104 rokov neskôr guľa odtiaľ vyniesla na Mesiac Neila Armstronga, Buzza Aldrina a Michaela Collinsa.

ilustračný obrázok z knihy Cesta na mesiac ilustračná foto titulky knihy Cesta slnečnou sústavou
Jules Verne vo svojich dielach cestuje vo vesmíre, čase i hlbinách Zeme. Cesta na Mesiac a Cesta slnečnou sústavou sú len dva z mnohých románov, v ktorých predstavil svoje vízie.

Žijú na nebeských telesách živé bytosti?

Ako ľudstvo viac a viac dvíhalo oči k nebesiam, vynáralo sa aj stále viac otázok. Ligocú sa hviezdy? Je na Mesiaci, Smrtonoši, Hladolete či Nebešťanovi život? V dobových odborných článkoch to nevylučujú, lebo keď na Zemi existujú zvieratá, ktoré inde ako vo vode žiť nemôžu, isto aj na Mesiaci, kde niet „povetria“, môžu žiť zvieratá, ktoré ho nepotrebujú k životu.

Amelia, Zeppelin a Gagarin

Pokrok bol obrovský a rýchly – zoskoky z padáka, predlžovali sa preletené vzdialenosti, vymýšľali sa stále dokonalejšie verzie nebeských korábov. Prvé úspechy boli poznačené obeťami. Národné noviny z roku 1908 priniesli správu o dvoch profesoroch vetroplavcoch, ktorí pri Košiciach pristáli v poli a šokovaný dav pracujúcich ľudí na poli napadol „čudo“ a osádka dostala „nakladačku“. V Taliansku zas skalný orol takmer zničil vzducholoď a „vetroplavci sa len tak oratovali, že orla zastrelili“, píše Vlasť a svet v čísle 19.

V roku 1923 pristálo v Bratislave na Vajnoroch prvé lietadlo z Prahy, Charles Lindberg pokoril v lietadle La Manche a Amelia Earhatová ako prvá žena prelieta ponad Atlantik a prekonáva rýchlosť 290 km za hodinu. Ľudstvo sa pomaly blíži k malému kroku pre človeka ale k veľkému pre ľudstvo. Sovietsky zväz vypúšťa Sputnik stále vyššie a vyššie nad zemský povrch. Až sa jedného krásneho aprílového dňa roku 1961 rozozvučí v Bajkonure: „Vidím zem!“

foto článku z časopisu Vlasť a svet
Známy hvezdár Johann Hieronymus Schröter (1745 – 1816), tvrdil, že tmavé body okolo jedného z morí na Mesiaci sú „oblaky, že je to dym z fabrík, na mesiaci sa nachádzajúcich“ (Vlasť a svet č. 6 z roku 1887, str. 64).

Dobývanie vesmíru začalo naberať aj iné ako len športové účely. Prvá letecká pošta bola doručená 9. januára 1793 z Washingtonskej väznice do New Jersey, dokonca let sledoval sám prvý prezident George Washington. Prvé nákresy vzducholodí i lietadiel, lietanie sa dostáva do malieb a literatúry.