Veselé, radostné či milostiplné veľkonočné sviatky a veľa vody si prajeme prostredníctvom pohľadníc s rôznymi náboženskými i jarnými motívmi už vyše 140 rokov. Vo väčšej miere sa začali posielať koncom 19. storočia.
Zdroj: Literárny archív SNK
Motívy boli spočiatku striktne kresťanské. Zobrazovali najmä vzkriesenie Ježiša Krista, jeho nanebovstúpenie alebo Poslednú večeru. Zobrazenie Ježiša ako pastiera so svojimi ovečkami (teda veriacimi či nasledovníkmi) postupne vnieslo do pohľadníc aj zvieracie motívy. Postupne sa k ovečkám pridali najmä tie mláďatá, ktoré sa rodia s príchodom jari – jahniatka, motýle, zajačiky a kuriatka, ktoré sa liahnu z vajíčok. Dnes sú veľmi populárne aj rastlinné symboly jari – narcisy, snežienky, bahniatka, zelený rastúci jačmeň.
V každej krajine sa tešili obľube iné námety – kým v Nemecku napríklad zajačiky (symbol plodnosti), Francúzi si obľúbili zdobené zvony a zvončeky. Na Slovensku dominujú veľkonočné motívy – vajíčka a kraslice, ktoré stále ostávajú hlavným dekoračným prvkom domácností, veľkonočná šibačka z korbáčov, upletených z jarného pučiaceho prútia a polievačka, ktorá zas symbolizuje krst Ježiša.
Zdroj: Literárny archív SNK
Ktoré z motívov máte najradšej vy? 🙂