Zdigitalizovaný humor

foto zdigitalizovaný humor

Klop-klop! – Kto tam? – Prvý apríl! – Poznáte to, polovica národa v ten deň raňajkuje vtipnú kašu a srší humorom. Bohužiaľ, nie vždy sa vtip vydarí, nehovoriac o tom, že okolo obeda je už únavné smiať sa po desiatykrát na otrepanom klopnutí na dvere, za ktorými nik nie je, či akože rozviazanej šnúrke a chlpatom veľkom pavúkovi na hlave. Aby ste boli za originálnych prvoaprílových „vtipálkov“, prečítajte si humoristické časopisy, na ktorých sa bavili naši pra- a praprastarí rodičia. Kocúra, Frčku i Černokňažníka nájdete v Digitálnej knižnici SNK a možno v nich nájdete inšpiráciu na žartík:-)

Deň bláznov bol známy už v staroveku. V Indii či v Ríme vznikali festivaly vtipkovania, ktorých sa húfne zúčastňovala chudoba i boháči. V stredoveku sa však karta zvrtla a puritánskej cirkvi začalo vadiť bezbožné celodenné či nedajbože niekoľkodňové zabávanie a vtipkovanie. Nech však vyvíjali akékoľvek úsilie, deň vtákov, bláznov či inak nazývaný sviatok bol už v ľuďoch zakorenený príliš hlboko.

Inak, veľmi originálne oslávil napríklad Deň bláznov Napoleon Bonaparte – 1. apríla 1809 sa totiž oženil a s Máriou Lujzou Habsbursko-Lotrinskou sa bavili spolu štyri roky :-) Na Slovensku sa rozmohli prvoaprílové žartíky až v 20. storočí. Ale nemyslite si, že našim prapraprarodičom chýbal zmysel pre humor! Kdeže, mali ho – hoci častokrát vlastne ani nemali priveľa dôvodov na smiech – peniaze a robota žiadne, detí v každej chalupe aj sedem, zo žiaľu prepili aj to posledné, všade nevzdelanosť a epidemické choroby, furt ich niekto chcel pomaďarčovať, do toho vojna, záplavy, prípadne zemetrasenie – no, naozaj málo dôvodov na smiech. Aj napriek tomu už v roku 1861 vychádzali prvé čísla humoristického časopisu Černokňažník.

FOTO: Kreslený vtip z časopisu Černokňažník, ktorý vyšiel 08.03.1861.
Kreslený vtip z časopisu Černokňažník, ktorý vyšiel 08.03.1861.

Možno sa vám to stále nezdá smiešne, ale chápte, 150-ročný rozdiel, je 150-ročný rozdiel. Okrem toho, v roku 1913 Slováci žili národnostnými útrapami, slabým zastúpením v uhorskom parlamente, nedostatočným právom voliť, ale i naše ženy sa pod vplyvom kolegýň zo západu pomaly začali prebúdzať zo „spánku“. Skúste si preto nalistovať v našej Digitálnej knižnici vtipy, ktoré rozosmievali naše prababičky pred I. svetovou vojnou, možno predsa len na niečo vtipné natrafíte.