Zdigitalizovaný humor

Klop-klop! – Kto tam? – Prvý apríl! – Poznáte to, polovica národa v ten deň raňajkuje vtipnú kašu a srší humorom. Bohužiaľ, nie vždy sa vtip vydarí, nehovoriac o tom, že okolo obeda je už únavné smiať sa po desiatykrát na otrepanom klopnutí na dvere, za ktorými nik nie je, či akože rozviazanej šnúrke a chlpatom veľkom pavúkovi na hlave. Aby ste boli za originálnych prvoaprílových „vtipálkov“, prečítajte si humoristické časopisy, na ktorých sa bavili naši pra- a praprastarí rodičia. Kocúra, Frčku i Černokňažníka nájdete v Katalógu digitálnej knižnice SNK a možno v nich nájdete inšpiráciu na žartík :-)

Deň bláznov bol známy už v staroveku. V Indii či v Ríme vznikali festivaly vtipkovania, ktorých sa húfne zúčastňovala chudoba i boháči. V stredoveku sa však karta zvrtla a puritánskej cirkvi začalo vadiť bezbožné celodenné či nedajbože niekoľkodňové zabávanie a vtipkovanie. Nech však vyvíjali akékoľvek úsilie, deň vtákov, bláznov či inak nazývaný sviatok bol už v ľuďoch zakorenený príliš hlboko.

Inak, veľmi originálne oslávil napríklad Deň bláznov Napoleon Bonaparte – 1. apríla 1809 sa totiž oženil a s Máriou Lujzou Habsbursko-Lotrinskou sa bavili spolu štyri roky :-)

Na Slovensku sa rozmohli prvoaprílové žartíky až v 20. storočí. Ale nemyslite si, že našim prapraprarodičom chýbal zmysel pre humor! Kdeže, mali ho – hoci častokrát vlastne ani nemali priveľa dôvodov na smiech – peniaze a robota žiadne, detí v každej chalupe aj sedem, zo žiaľu prepili aj to posledné, všade nevzdelanosť a epidemické choroby, furt ich niekto chcel pomaďarčovať, do toho vojna, záplavy, prípadne zemetrasenie – no, naozaj málo dôvodov na smiech.

Aj napriek tomu už v roku 1861 vychádzali prvé čísla humoristického časopisu Černokňažník.

Cernoknaznik_1861_c1

Humoristický časopis Černokňažník nájdete v Katalógu digitálnej knižnice SNK

No, aj vy ste zistili po prečítaní niekoľkých čísel, že ich vtipom nerozumiete? Nevadí, veď ani oni by nerozumeli našim vtipom…..150-ročný rozdiel, je 150-ročný rozdiel…. Skúste si preto nalistovať v našom Katalógu digitálnej knižnice vtipy, ktoré rozosmievali naše prababičky pred I. svetovou vojnou.

Cernoknaznik_1907_c4

Reakcia na nové školské zákony z dielne ministra Aponiho v časopise Černokňažník, čísle 4 z roku 1907, ktorý si môžete prelistovať v digitálnej podobe v Katalógu digitálnej knižnice SNK

Stále sa vám to nezdá veľmi smiešne? Nuž, v roku 1913 Slováci žili národnostnými útrapami, slabým zastúpením v uhorskom parlamente, nedostatočným právom voliť, ale i naše ženy sa pod vplyvom kolegýň zo západu pomaly začali prebúdzať zo „spánku“……

Kocur_1930_c3

Ukážka humoru z časopisu Kocúr v Katalógu digitálnej knižnice SNK (Kocúr, 1930, roč. VIII, č. 3, s. 42)