V siedmych rokoch získal medailu

Objavte s nami #pribeh_dokumentu, ktorý nájdete aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK

Boj o olympijské medaily v juhokórejskom Pjongčangu sa končí. Možno práve teraz budete mať čas, siahnuť v Katalógu digitálnej knižnice SNK po knihách s olympijskou tematikou. Možno to bude práve titul 1000 olympijských víťazov. Príbeh 7-ročného chlapca, ktorý náhodou získal zlato, je zábavný, osud 5-násobného veslárskeho šampióna s cukrovkou zas inšpiratívny. Kniha prináša životné a športové osudy legiend i tých, o ktorých média nehovoria. Ale to rozhodne neznamená, že ich osud „za nič nestál”.

Píše sa rok 1900 a my sme v Paríži, na 2. letných olympijských hrách, kde sa medzi disciplínami ocitlo aj veslovanie. A práve domáci reprezentant Henri Barrelet sa stal prvým olympijským víťazom v skife. Je krásne popoludnie (alebo možno dopoludnie) a na štarte v dvojke s kormidelníkom stojí aj holandská posádka. Po náročnom súboji práve Holanďania vyhrávajú. Poviete si – úplne obyčajné preteky. Áno, nič by na tom nebolo neobyčajné, keby kormidelníkom víťazného tímu nebol býval 7-ročný neznámy chlapček. Špekulanti Holanďania totiž chceli znížiť hmotnosť posádky aj s loďou, a tak pred súťažou vymenili vtedajšieho kormidelníka Hermanusa Brockmanna za úplne neznáme dieťa. Malý a dodnes neznámy „kormidelník” sa takto stal najmladším držiteľom zlatej olympijskej medaily. Pri všetkých bezpečnostných a identifikačných opatreniach, ktoré 21. storočie so sebou prinieslo, tento husársky kúsok na 100% nikto nikdy neprekoná :-)

pribeh_dok_1000_olympijskych_vitazov_Barrelet

Mnohí rodičia si zúfajú, že ich dcérku neláka nič „seriózne”, a dokola by sa len parádila, Podobný problém zrejme mali aj rodičia 5-ročnej Šizuky Arakawovej. A možno ani nemali veľkú vôľu vyhovieť dcérke, ktorá sa chcela zapísať na krasokorčuľovanie len preto, aby mohla nosiť tie krásne šaty. Naveľa ich Šizuka presvedčila a ….. v roku 2006 sa v Turíne postavila na najvyšší medailový stupienok – samozrejme, v krásnych šatách :-) Ich malá parádnica sa do histórie Japonska zapísala tým, že pre svoju vlasť vybojovala prvé zlato v olympijskom krasokorčuľovaní.

pribeh_dok_1000_olympijskych_vitazov_Raška

Ani vážna choroba neznamenala „stop” pre britského veslára Stevena Redgrava, ktorý sa stal päťnásobným šampiónom vo veslovaní. Po štyroch olympiádach to nevzdal aj napriek tomu, že mu diagnostikovali vážne štádium cukrovky a svojhlavo sa pripravoval na Sydney v roku 2000. Po piatom zlate mu britská kráľovná udelila titul „sir”.

1000_olympijskych_vitazov_Nepela

V tomto výbere športových osobností nechýbajú ani naše legendy – napríklad krasokorčuliar Ondrej Nepela, slalomári Pavol a Peter Hochschornerovci, či dúbravský rodák Zoltán Halmaj, ktorý „vyplával” Rakúsko-Uhorsku na dvoch olympiádach štyri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu.

pribeh_dok_1000_XX_ZOH_Soci_Židek

Vyskúšajte si vyhľadávanie v Katalógu digitálnej knižnice SNK a objavíte bohaté informačné zdroje aj z nedávnych olympiád

V Katalógu digitálnej knižnice SNK nájdete veľa spomienok na olympijské hry – zimné i letné. Ak vo vás teda olympijský oheň stále tlie, zájdite ku nám, „hore na kopec”, do sídelnej budovy SNK a zaspomínajte si.