Premiér po kontrole na MKSR pochválil lepšie čerpanie eurofondov

Vláda nemá záujem vnímať rezort kultúry ako okrajový, povedal na dnešnej tlačovej konferencii po kontrolnej návšteve na ministerstve kultúry predseda vlády Robert Fico. Premiér sa zaujímal najmä o stav v čerpaní financií z európskych fondov na projekty v gescii ministerstva kultúry.

Po príchode Mareka Maďariča na Ministerstvo kultúry (MK) bol stav čerpania podľa Fica nulový, hrozilo, že financie prepadnú. MK SR však za posledných šesť mesiacov urobilo taký kus práce, že plán na tento rok počítajúci s čerpaním spolu približne 37 mil eur sa naplní. Pritom podľa Maďariča sa im podarilo vyčerpať už približne 14 miliónov eur. Optimisticky sa vyvíja aj čerpanie európskych fondov na projekt Európske hlavné mesto kultúry 2013, na ktorý je určených približne 67 mil. eur.

Maďarič verí, že sa podarí vyčerpať prostriedky na digitalizáciu kultúrneho dedičstva. O štyri roky by sa minister kultúry rád pochválil rekonštrukciou Slovenskej národnej galérie (SNG), vybojovanou prioritnou osou z operačného programu zameranou priamo na obnovu kultúrnych pamiatok.

Na dnešnej tlačovej besede tiež avizoval zásadnú rekodifikáciu autorského práva. Významnou zmenou pre financovanie kultúrnych projektov má byť zákonom zriadený Slovenský kultúrny fond, do ktorého by mali ísť príspevky z prostriedkov získaných z hazardných hier. Meniť sa podľa Maďariča bude aj legislatíva týkajúca sa knižníc, galérií či napríklad osvetovej činnosti.

Minister kultúry a premiér sa venovali aj situácii v médiách, ktorých legislatíva patrí práve pod MK SR. Ako konštatoval Robert Fico, zdieľajú názor, že jedinou cestou ako bojovať proti bulvarizácii médií je zmeniť situáciu v Rozhlase a televízii Slovenska. Situácia, v akej ju prebralo nové vedenie, bola katastrofálna, zhodnotil stav Fico a dodal, že do práce nového vedenia nechce nikto zasahovať.

Kultúra môže byť aj nástrojom zahraničnej politiky, upozornil premiér po kontrolnej návšteve na ministerstve kultúry. Robet Fico podporí spoluprácu ministrov zahraničných vecí a kultúry v reprezentácii Slovenskej republiky vo svete. Ako doplnil Maďarič, posilniť jeden z dôležitých rozmerov kultúry ako formy našej prezentácie v zahraničí a spôsob získavania priateľov, partnerov v zahraničí má pripravovaná stratégia rozvoja kultúry a tiež Rada vlády pre kultúru.

Premiér sa počas návštevy MK SR zaujímal aj o pripravované aktivity v súvislosti s budúcoročnými dôležitými výročiami – 20. výročím vzniku samostatnej Slovenskej republiky a 1 150. výročím príchodu Cyrila a Metoda na územie Slovenska.

Čítajte viac: http://www.ta3.com/clanok/1008195/fico-po-kontrole-na-mk-pochvalil-lepsie-cerpanie-eurofondov.html

Pozrite si záznam z tlačovej besedy

|Zdroj: SITA TA3 TASR|Foto: SITA