Kocúr – zádrapčivý humor zo stránok, ktoré vychádzali, keď myši pišťali


Politická a spoločenská karikatúra u nás od prvej republiky až po 2. svetovú vojnu

Názov Kocúr pre humoristický časopis v novovzniknutej republike zvolila martinská redakcia naozaj úderne – s nabrúsenými pazúrmi sa časopis zadrapil do tém, ktoré ľudí zaujímali.

Rozhodnutie skupiny autonomistov okolo Dr. Pavla Halašu, vydávať v Turčianskom svätom Martine humoristický občasník, bolo v roku 1919 prelomové pre vnímanie humoru a vývoj karikatúry u nás. Na jeho stránky postupne prispievali karikaturisti ako Jozef Cincík, Alexander Richter (jeho karikatúry slovenských spisovateľov sa nachádzajú aj v zbierkach Literárneho múzea SNK), Viliam Weisskopf či priamo ilustrátori Andrej Kováčik a Štefan Bednár.

 Kocur_1919_01_titulka

Prvé číslo časopisu Kocúr z roku 1919

Časopis v rôznych obmenách vychádzal až do roku 1945. Pozrite si s nami, ako sa postupne menila podoba spoločensko-politického satiricko ladeného časopisu.

Jednotlivé ročníky časopisu nájdete v digitálnej knižnici SNK na stránke http://mi.memoria.sk/#

  • záložka PERIODIKÁ (vľavo) / Kocúr (v rozbaľovacom zozname)

Humor bol vždy pod drobnohľadom

Kým v období prvej republiky, keď sme sa ešte len „učili čítať“ humorne ladené príspevky, Kocúr si bral na paškál každodenný život – politickú ale aj ekonomickú a sociálnu situáciu. Texty s obrázkami pranierovali aj dnes stále živú tému rovnoprávnosti žien a „bez obalu“ karikovali aj významných predstaviteľov štátu (neobišli ani Tatíčka Masaryka).

Kocur_1920_02_rovnopravnost

Rovnoprávnosť žien (Kocúr, 1920, číslo 2)

Kocur_1930_1_hodza_srobar

Z ringu slovenských dejín (Kocúr, 1930, číslo 1)

Zábavný samčí ekvivalent mačky domácej sa však ulakomil aj na našu kultúru. Neverili by ste, ale toto „prefíkané zviera“ ponatriasalo perie aj prostonárodnému Kohútikovi jarabému a veru nie hocijako – priam básnicky.

Kocur_1920_14_Kohutik_jaraby

Kohútik jarabý (Kocúr, 1920, číslo 14)

Po zmene režimu sa aj na poli humoristických časopisov výrazne prejavila cenzúra. Hoci náznaky tu boli už v roku 1924 (Kocúr, 1924, číslo 39), v období Slovenského štátu aj humor nabral iný charakter – narážky sa zmenili na inotaje alebo naopak priame výzvy, miestami však aj tu prevládol provládne a propagandisticky orientovaný charakter.

Kocur_1924_39_konfiskacia

Kocúr, 1924, číslo 39

Začítajte sa s nami do textov, ktoré rozdávali dobrú náladu už našim prastarým rodičom… veď stránky Kocúra vypriadli poriadnu dávku humoru.

Jednotlivé ročníky časopisu nájdete v digitálnej knižnici SNK na stránke http://mi.memoria.sk/#

[snk_web]