Jerguš Ferko: Chlapčenský úsmev a „kokakola“

Objavte s nami #pribeh_dokumentu, ktorý nájdete aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK

Úsmev môže byť snehobiely, zvodný, podmanivý, strohý, zlovestný, diabolský, strnulý a inak špecifický. Ten z fotografie, ktorú sme objavili v Katalógu digitálnej knižnice SNK, je očarujúci, bezstarostný a chlapčenský a patrí dnes už zosnulému spisovateľovi Jergušovi Ferkovi.

Pribeh_dokumentu_Ferko_J

Andrej Ferko s manželkou Evou a bratom [grafika, medzi 1980-1989?] z fondov Literárneho archívu SNK, dostupné v Katalógu digitálnej knižnice SNK

Ide naozaj o utešenú fotografiu môjho brata Jerguša, jeho bývalej spolužiačky zo základnej školy a neskor herečky a scenáristky v našom matfyzáckom študentskom divadle Pegasnik, Evy Gondovej.

Takto si pri pohľade na fotku zaspomínal spisovateľ Andrej Ferko. A hoci študoval matematiku, zaúčinkovala medzi ním a bratovou spolužiačkou chémia a skončili pred oltárom.

Zosobášili sme sa na dobytie Bastily 14. 7. 1984 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Mojim svedkom bol práve môj brat Jerguš a Evkinou svedkyňou bola Ria Matysova, ktorá pravdepodobne aj túto fotografiu urobila.

Dodáva vyštudovaný matematik, dnes docent počítačovej grafiky a správca bratovej pozostalosti Andrej Ferko.

Fotka vznikla na ceste do Budapešti, kam išla štvorica do kina na – u nás zakázaný – muzikál Jesus Christ Superstar. Výdobytky socializmu – červená termoska a tranzistorák – fotografiu zaradili do 80. rokov 20. storočia. A naozaj, zistili sme, že film „Jézus Krisztus szupersztár“ mal v Maďarsku premiéru 30. júna 1983.

Slaninkou, ktorá načisto pohltila Andreja Ferka, si cestovatelia zrejme poslúžili z domácich zásob, rovnako minerálka pochádzala ešte „spred“ hraníc. Že bola fotka skutočne urobená mimo Československa svedčí najmä oblá fľaša kultového nápoja, ktorá sa v Československu dala kúpiť len vo vybraných mnohohviezdičkových hoteloch alebo v Tuzexe.

Jerguša Ferka čitatelia poznajú ako autora bestselleru Maďarské (seba)klamy, učiteľa investigatívnej žurnalistiky a šéfredaktora denníka Koridor. Známy bol aj v športovom svete – ako tréner a trojnásobný majster Bratislavy v džude.

Vydanie Maďarské (seba)klamy z roku 2010 je aj v našom Katalógu digitálnej knižnice.