Aké sú inšpiratívne ženy Slovenska na M?


Našli sme ich pre vás v Biografickom lexikóne Slovenska

Spisovatelia, misionári, lekári, publicisti, herci, profesori, filozofi či folkloristi. To je len krátka prehliadka osobností, ktoré predstavuje edícia Biografický lexikón Slovenska Slovenskej národnej knižnice (SNK). A hoc sa zdá, že ide výhradne o mužskú záležitosť, nie je to tak. Aj v aktuálnom vydaní jeho VI. zväzku (M – N) nájdeme slovenské ženy, ktorých tvorba a práca zarezonovala pre svoju originalitu a jedinečnosť.

Biograficky_lexikon_VI_titul Biograficky_lexikon_VI_ukazka

A tak vám v dnešný Medzinárodný deň žien predstavujeme slovenské ženy na M, ktoré zanechali v nedávnej histórii Slovenska výraznú stopu.

lexikon_Medvecka_SM_30_78

Umelkyňa Mária Medvecká vo svojom ateliéri (Zdroj: LA SNK, sig. SM 30/78)

Jednou z úspešných Medveckých, ktoré nájdete na stránkach lexikónu, je oravská výtvarná ikona Mária Medvecká (1914 – 1987). Do bohatej zbierky prác rodáčky z Medvedzieho patria figurálne kompozície, zátišia, portréty, pohľady na starú a novú Bratislavu, vidiek a ťažký život oravského ľudu. Aj vďaka množstvu realistických štúdií domova, ale aj láskavosti detských a materských námetov ju považovali za kronikárku Oravy.

Medvecka_SM_30_58

Výtvarníčka Mária Medvecká pri práci v plenéri (Zdroj: LA SNK, sig. SM 30/58)

Nesmrteľnosť jej zabezpečila československá desaťkorunáčka, ktorou sa platilo v rokoch 1960 – 1988. Na nej Medvecká ilustrovala svoje dve malé susedky, dievčence Gitku a Martušku. Aj z nich sú dnes „hviezdy“, a to pre zberateľov bankoviek túžiacich po ich podpisoch.

Medzi dámami rodu Medveckých ešte chvíľu zostaneme. Reč bude o elitnej opernej speváčke a hlasovej pedagogičke Marke Medveckej (1916 – 1990). Rodáčka z Novej Bane vyštudovala operný spev na pražskom konzervatóriu, neskôr hudobnú vedu a francúzštinu. Sopranistka s výbornou hlasovou technikou strávila v SND 10 sezón.

Medvecka_2

Operná diva a pedagogička Marka Medvecká (Biografický lexikón Slovenska, zväzok VI, M-N)

Vytvorila celý rad veľkých i menších postáv v dielach Smetanu, Dvořáka, Janáčka, Konjovica, Moniuszka, Holoubka, ale tiež Egka, Gounoda, Bizeta či Leoncavalla. Do histórie sa zapísala ako Marka v prvej Suchoňovej Krútňave.

Medvecka_2_SM_30_75

Sopranistka M. Medvecká ako Frasquita z Bizetovej opery Carmen (Zdroj: LA SNK, sig. SM 30/75, autor: Ladislav Kožehuba)

Od roku 1952 sa ťažisko jej profesionálneho pôsobenia presunulo na pedagogickú činnosť, v ktorej sa doslova našla. K Medveckej úspešným žiakom, ktorých doslova považovala za svoje deti, patrili popri výnimočnej Edite Gruberovej aj Štefan Babiak, Alžbeta Mrázová, Arnold Judt či Mária Schweighoferová. Dlhé roky bola hlasovou poradkyňou Lúčnice. Zaujímavosťou je, že počas SNP pôsobila ako dobrovoľná sestra Červeného kríža a členka povstaleckého Slovenského rozhlasu v Banskej Bystrici.

Medvedova_MVS

Pre maliarku Zuzku Medveďovú bola nekonečnou inšpiráciou príroda a rodný kraj (Zdroj: Múzeum vojvodinských Slovákov)

S ligotavým puncom prvá z prvých predstavujeme maliarku a ilustrátorku Zuzku Medveďovú (1897 – 1985) z Báčskeho Petrovca. Ako prvá slovenská akademická maliarka spomedzi vojvodinských Slovákov zasvätila tvorbu životu na dolnej zemi, tradíciám, vnútornej kráse človeka pretavenej na povrch. Svoje štúdiá absolvovala v Prahe, Berlíne a Záhrebe. To, že je „iná“ a s nepopierateľným talentom dokázala už svojou prvotinou pred začiatkom štúdií – obrazom Slovenská svadba v Petrovci z roku 1923.

Medvedova_MVS

Svoj talent ukázala prvotinou Slovenská svadba v Petrovci z roku 1923 (Zdroj: Múzeum vojvodinských Slovákov, inv. č. 3)

Jej umelecké stvárnenie na plátne napĺňali často krojované figúry, petrovské tradičné reálie, práce na poli, portréty a zátišia s najznámejšími orgovánmi. V Báčskom Petrovci, kde je miesto jej posledného odpočinku, je zároveň i Galéria Zuzky Medveďovej. Tá ochraňuje viac ako 900 obrazov, výkresov a skíc, ktoré ako dedičstvo v celku venovala rodákom.

Hana Meličková

Hana Meličková v predstavení Herodes a Herodias (Zdroj: LA SNK, sig. SM 31/23)

Kto by nepoznal prvú dámu slovenského divadla Hanu Meličkovú (1900 – 1978). Martinská rodáčka sa po hosťovaní v Slovenskom národnom divadle v titulnej úlohe Wildeovej Salome stala od sezóny 1926–27 jeho pevnou súčasťou. Absolventka pražského konzervatória mala v repertoári charizmatické ženy svetovej i domácej tvorby, ktoré časom rozšírila aj o komediálne úlohy. Herečka, no i nadaná hudobníčka vedela svoje publikum uchvátiť presvedčivosťou a výrazom, kolegov, ktorí ju familiárne volali „teta Hana“, zas svojou srdečnosťou a dobrými radami. Jej celoživotným krédom sa stalo neustále sa zlepšovať a nepoľaviť v nároku na stvárnenie postáv, ktorých mala počas svojej kariéry takmer 300. Málokto však vie, že bola zo zemianskeho rodu a v príbuzenstve so Samom Chalupkom. Jej portrét zdobí tiež poštovú známku z roku 2000 s hodnotou 4 Sk.

Michalickova_BLS_VI

Profesorka J. Michaličková vychovala stovky detských lekárov. (Biografický lexikón Slovenska, zväzok VI, M-N)

Päticu dám na M uzatvárame poprednou slovenskou pediatričkou, profesorkou Jaroslavou Michaličkovou (1914 – 1993). Po vojnou zmietanom Slovensku po roku 1945 sa zaslúžila o rozvoj starostlivosti o dieťa. Detská lekárka a pedagogička úspešne uchopila problematiku výživy, akútnych ochorení dojčiat a batoliat, fyziológiu a patológiu dýchania detí. Nebála sa používať nové vyšetrovacie metódy. Na detskej klinike pracovala viac ako 50 rokov a na Lekárskej fakulte UK v Bratislave vychovala stovky budúcich pediatrov. Svoju prácu pre deti Slovenska brala ako komplex činností na rôznych frontoch, či už ako dlhoročná predsedkyňa Slovenskej pediatrickej spoločnosti, korešpondentka SAV, lekárka a pedagogička. S modernými postupmi zásadne ovplyvnila zdravotnícku starostlivosť o deti. Jej práca sa stala jej celoživotným dielom, ktoré viedlo k rapídnemu zníženiu dojčenskej úmrtnosti, chorobnosti a zlepšeniu zdravotného stavu detskej populácie.

Ak chcete spoznať i ďalšie pozoruhodné Slovensky, skúste tiež zalistovať v biografických slovníkoch, ktoré vydala Slovenská národná knižnica:

  • Lexikón slovenských žien z roku 2003, širokú škálu pôsobenia našich žien zhmotňuje do 800 hesiel. Vypožičať si ho môžete cez Online katalóg SNK.
  • Biografický lexikón Slovenka, zväzok VI. (M – N) vydaný v roku 2017, z ktorého sme vám priniesli päť ženských osobností na M, ponúka spolu viac ako 1 800 hesiel. I ten si môžete vypožičať cez Online katalóg SNK.