Dunaj, Danubius, Istros
Naša najväčšia rieka a druhá najdlhšia európska rieka, pretekajúca 10 štátmi Európy. Tajomný, pomalý aj dravý. Niekedy čistučko priezračný prinášajúci život, inokedy kalný, hukotajúci a desivo mútny, prinášajúci smrť. Nemecký, rakúsky, srbský, bulharský, maďarský, rumunský, ukrajinský, chorvátsky, moldavský ale aj náš Dunaj slávi 29. júna svoj medzinárodný deň.
Veduta Bratislavy (Pisonium; Posonium; Pressburg) z roku 1593 s vyobrazením rieky Dunaj
a Bratislavského hradu.
Slovenská národná knižnica si pripomína tento deň publikovaním tématických historických máp a fotografií, ktoré ukrývajú jej archívy.
Národná kultúrna pamiatka pevnostný systém v Komárne, postavený v rokoch 1546-1557.
Reprodukcia rytiny (Literárny archív, sign. PK 30/37).
Mapa Dunaja : Danubius Fluviorum Europae Princeps vyšla v Norimbergu v roku 1648
(Excudit Iacobus Sandrart, Chalcographus, sign. SLC 3085)
Ručne kolorovaná medirytina mapy Uhorska, Danubii Fluminis ….. vydaná okolo roku 1700, vyznačuje tok Dunaja od mesta Linz v Rakúsku až za mesto Vidin v Bulharsku. Mapa zobrazuje bývalé Uhorsko, Balkánske štáty a časť okrajových štátov. V spodnej časti je vyznačená mierka s legendou mapy. Autorom mapy je nemecký kartograf J. B. Homann (1663-1724), po jeho smrti mapy vydával jeho syn J. Ch. Homann so spoločníkmi J. G. Ebersbergerom a J. M. Franzako pod značkou “Homannianos Heredes” – “Homanovi dedici”). Postupne sa stáva najvýznamnejšou nemeckou kartografickou spoločnosťou 18. storočia. V roku 1715 získava práva kráľovského kartografa a tiež člena kráľovskej Akadémie vied.
Danubii Fluminis (ab urbe Lentia usq et ultra Bydenam … fluviis delineati) Pars media, in qua Hungaria, Sclavonia, Bosnia, Dalmatia et Servia cum vicinis aliis Regionibus accurate describuntur a Ioh. (sign. SLB 579)
Okolo roku 1517 vydáva Reinhard Beck v Štrassburgu Hortus Sanitatis (Záhrada zdravia), najdôležitejšia a najpopulárnejšia lekárska kniha stredoveku. Obsahuje popisy a nákresy mnohých rastlín a zvierat a ich využitie aj na lekárske účely. V 164 kapitolách nájdeme 122 vyobrazení vtákov a 106 obrázkov rýb, ktoré dnes už ani nepoznáme aj s popismi, ako môžu poslúžiť v prospech ľudského zdravia.
Takéto prapodivné stvorenia kedysi žili vo vodách riek – možno niektoré z nich brázdili aj korytá Dunaja. (In: Hortus Sanitatis, 1517)
Most cez Dunaj /Alžbetin/ v Komárne. Pečiatka na pohľadnici z októbra 1904.
(Literárny archív, sign. PK 30/28).
A takto krásne nám zamrzol Dunaj v bližšie nezistenom roku – jedného dňa nám to naše vnúčatá neuveria (Literárny archív, sign. PK 100/174).
Naši predkovia si vedeli užívať život – recept v Babilonovej kuchárke na str. 80 na tepelnú úpravu živých rýb.
No a ak by ste predsa len v nejakom zákutí dunajskom našli raky či žaby, vyskúšajte Babilonove recepty. Čo všetko sa našlo v Dunaji v roku 1895 zaujalo aj časopis Vlasť a svet (č. 28), ale i pred 100 rokmi sa veľtok dostal na stránky novín.
Vlasť a svet, 1895, č. 28, s. 13