Diela Juraja Fándlyho
Fándly, Juraj – osvietenský spisovateľ, katolícky kňaz a entomológ – včelár (21. 10. 1750 Častá – 7. 3. 1811 Doľany)
Stredoškolské vzdelanie získal u piaristov, františkánov, kapucínov a petrínov, ale pre slabšie zdravie ho neprijali ani do jednej rehole. V roku 1771 začal študovať teológiu najprv v Budíne a potom v Trnave. Roku 1777 bol vysvätený za kňaza a jeho prvým kaplánskym pôsobiskom bola Sereď.
V rokoch 1787 – 1788 sa dostal do kontaktu so skupinou vlasteneckej mládeže, ktorá sa sústredila okolo Antona Bernoláka a nakoľko práve kodifikoval prvú spisovnú slovenčinu, nahovorili Fándlyho, aby svoje dielo Dúverná zmlúva…, ktoré mal už sčasti hotové, vydal v novej slovenčine. Fándly súhlasil, a tak sa jeho dielo stalo prvým veľkým dielom napísaným v bernolákovskej slovenčine. Dielo má formu dialógu, v ktorom sa zhovárajú diabol Titinillus s učeným konzervatívnym mníchom Atanáziom a jeho cieľom bolo odôvodniť rušenie reholí žobravých mníchov v habsburskej monarchii Jozefom II., obmedzovanie pútí, sviatkov a prepychu v kostoloch.
Fándly sa stal aktívnym predstaviteľom bernolákovskej generácie a bol príkladom ideálneho osvietenského jozefínskeho farára: pre svojich farníkov nebol iba kňazom, ale aj zelinkárom a radcom v poľnohospodárskych záležitostiach. Presadzoval sa aj vo verejnom kultúrnom živote. Bol zakladajúcim členom a tajomníkom Slovenského učeného tovarišstva v Trnave.
Je autorom niekoľkých osvetových kníh určených širokým ľudovým vrstvám. Písal návody a rady, ako sa starať o hospodárstvo i zdravie ľudí a dobytka. Nabádal v nich racionálne obrábať pôdu a múdro užívať dary prírody. Jeho najznámejšie dielo Piľní domajší a poľní hospodár je súhrnom dobových poznatkov o poľnohospodárstve: obsahuje rady a poučenia o vlastnostiach a zložení pôdy, o jej obrábaní a hnojení, o pestovaní plodín, o chove dobytka a hydiny. Dotýka sa aj sociálnych a kultúrnych otázok života roľníkov, podporuje najmä zakladanie dedinských škôl. Prozaický text je na mnohých miestach doplnený poučnými alebo oslavnými veršami.
![]() O úhoroch ai Wčelách a Slowenskí Wčelár 1802 |
![]() Piľní, domajší a poľní hospodár |
![]() Důwerná zmlúwa medzi mňichom a diablom |