Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (7. – 13. januára 1918)
Lákajú Vás povianočné výpredaje, ktoré sľubujú tovary za výhodné ceny? Ani pred 100 rokmi tomu nebolo inak, ale v čase vojny bol tovar vzácny sám o sebe. Ak naviac obchodníci lákali na výbornú cenu, vtedy sa zákazníci odhodlali mrznúť zimou v tisícových radoch. Aké riešenia na nedostatok potravín a jeho prvotnej príčiny – vojny navrhovali noviny zo 7. až 13. januára 1918?
Dnes našťastie nepoznáme dlhočizné rady, v ktorých by sme v treskúcej zime museli stáť na základné potraviny. Pred 100 rokmi ale obyčajní ľudia i navrátilci z frontu neraz bojovali aj “vo frontách” v obchodoch a na tržniciach. Aby si s ceduľou a iba v obmedzenom množstve mohli kúpiť to, čo potrebovali, nie to, čo chceli. Robotnícke noviny z 10. januára 1918, sa už ale pýtajú, kedy ľuďom dôjde trpezlivosť, pretože správy o tom, že stravovací úrad rieši ceny a dostupnosť rôznych potravinových článkov, sa neustále množia. O cenách masla, tvarohu, či salám, píšu aj Slovenské a Národnie noviny.
Robotnícke noviny z 10. januára 1918, s. 4
Ako ukončiť problémy so zásobovaním potravinami? Ukončením vojny. Ako ukončiť vojnu? Mierom. O ten sa mocnosti snažia v Brest-Litevsku aj rokovaním so štátmi Dohody. Informácie od rokovacieho stola sa ale rôznia. Dohodnú sa alebo nie? Mali by, veď vojna štáty vyčerpáva aj finančne a ešte aj dlho po konci bude. Účet za deň vojny vystavili Národnie noviny.
Národnie noviny z 10. januára 1918, s. 3
Možno by ku bližšiemu koncu, prispelo, ak by mohli voliť aj ženy. Zákon o volebnom práve pre ne schválila britská Snemovňa lordov. Británia sa tak stala iba 9. krajinou sveta, kde mohli rozhodovať aj ženy. Ale mocnou.
Slovenské noviny z 13. januára 1918, s. 3
Veď premiér Spojeného kráľovstva spolu s prezidentom Spojených štátov amerických, ako zástupcovia štátov Dohody, na konferenciách i na stránkach veľkých denníkov stanovujú podmienky mieru pre bojujúce krajiny. Slovenské noviny z 11. januára 1918 zdôrazňujú, že punkt 10 z Wilsonových podmienok pokoja, sa predsa týka aj nás!
Slovenské noviny z 11. januára 1918, s. 1
Čo vlastne bežne robí človek, ktorý rozhoduje aj o tom, čo bude po vojne? Áno, aj pred 100 rokmi čitateľov zaujímal program bežného pracovného dňa prezidenta USA. Wilson sa zaujímal o nás a my oňho.
Národnie noviny z 10. januára 1918, s. 3
Zaujímame sa aj o naše osobnosti? V čase rinčania zbraní, keď “národ oboril sa na národ s úmyslom vraždy”, múzy mlčia. Mohli by sme sa však inšpirovať správami z Francúzska, kde chcú sochárovi Rodinovi vybudovať múzeum. K podobnému vyjadreniu úcty pre básnika a prekladateľa Hviezdoslava vyzýva aj F. Ruppeldt v Národných novinách z 8. januára 1918. Jeho úmysel sa ale zavŕšil až omnoho neskôr, vznikom Oravského múzea P. O. Hviezdoslava ako 1. literárneho múzea u nás. Milovníci literatúry však vedia, že múzeum nesídli v rodnom dome básnika.
Národnie noviny z 8. januára 1918, s. 3
Sledujte 100 rokov staré kauzy vo viacerých denníkoch, týždenníkoch a mesačníkoch z roku 1918, ktoré vám budeme postupne prinášať.
Slovenské ľudové noviny, 11. 1. 1918
[snk_web]