Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (01.apríla – 15. apríla 1919)
Z Poľska k nám posielajú tony zemiakov a Amerika nám vraj prisľúbila loď plnú múky a masti. Vo federálnom zhromaždení ČSR povolili zákonom spopolňovať nebožtíkov – ale naši kresťania to nevedia predýchať. Nuž, v Rusku zas Lenin nedokáže predýchať náboženstvo, a tak ho o to požiadal samotný pápež Benedikt XV. Naše ministerstvo školstva ustanovilo, ktoré dni sa stanú štátnymi sviatkami aj pre školákov. Čo všetko sa dialo medzi 1. a 15. aprílom 1919, sa dozviete zo 100 ročných novín.
Sviatok práce je oficiálne vládou uznaný československý sviatok. Informujú o tom Robotnícke noviny 3. apríla 1919. Nasledujúce roky sa oslavy niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a za lepšie postavenie robotníkov – alegorické vozy, prehliadky a „mávatkové“ jasajúce sprievody s rôznymi heslami, ako si ich mnohí pamätajú, sa začali konať až po roku 1948.
Federálny zákon povolil kremáciu ako spôsob pochovania zomretého. Veľmi búrlivo o tom informujú Slovenské ľudové noviny zo 4. apríla 1919 – kresťanom sa totiž zákon nepáči. Tzv. zákon o fakultativním pohřbívání ohněm však hovorí, že spopolniť po smrti možno len toho, kto si to vyslovene želal a túto svoju vôľu písomne zanechal, alebo aspoň pred najmenej dvoma svedkami sa takto vyjadril.
Bývalá rakúsko-uhorská šľachta po rozpade svojej domoviny hľadá bezpečné útočisko niekde inde. Habsburgovci, Bourbunovci aj klan Lotrínskych a Parmských boli zbavené majetku a zákon ich vypovedal z Rakúska. A zdá sa, že susedné Švajčiarsko je pre nich veľkým lákadlom. Medzi poslednými vysťahovalcami je aj posledný rakúsko-uhorský cisár Karol. Informáciu priniesli Robotnícke noviny zo 14. apríla 1919.
Myslíte si, že predaj poľskej kapusty, mäsa či zemiakov je záležitosťou posledných rokov? Nuž, v Robotníckych novinách zo 14. apríla 1919 sa dočítate, že Poliaci nás zásobovali už v roku 1919.
Američania podporia Československo kondenzovaným mliekom a tukom – už v januári 1920 vypustia do oceánskych vôd takto naloženú loď a ani nie o mesiac by sa zásoby mali dostať aj na miesto určenia. Dovtedy síce uplynie ešte veľa času, ale určite zásoby prídu vhod. Takéto novinky priniesli Slovenské hlasy z 1. apríla 1919,
Slovenskí žiačikovia nemajú učebnice slovenčiny – situáciu kritizovali Slovenské hlasy z 8. apríla 1919. Vraj jazykovedná rukovať Sama Czambela sa hneď rozobrala a nové sú v nedohľadne.
Pápežovi Benediktovi XV. sa nepáči, ako sa v Rusku – potom, čo zvíťazil proletariát – zaobchádzajú s kresťanmi. A tak požiadal telegramom V. I. Lenina, aby tam troška zvoľnili a prestali prenasledovať kňazov. Ako im odpovedali z Ruska sa dočítate v týždenníku Tatry z 12. apríla 1919.