Čo sa písalo v novinách pre 100 rokmi (16. októbra – 31. októbra 1920)

Na hladinu Jadranského mora dosadla prvá československá obchodná loď Légie a nekrstil ju nik menej dôležitý, ako naša vtedajšia prvá dáma. V Prahe pre zmenu skúšali osobnú leteckú prepravu – prví dvaja pasažieri sa odviezli bezpečne do Paríža. V Rumunsku zas majú problém s cestami – naši šoféri sa sťažujú, že tamojšie cesty sú stále v dezolátnom stave a spomaľujú medzinárodný obchod. Ale nemyslite si, že len o doprave sa písalo v storočných novinách, ktoré vyšli medzi 16. a 31. októbrom 1920. Prečítajte si ich a uvidíte.

Sobota 10. októbra 1920 sa do kroniky slovenských drotárov mala zapísať veľkými písmenami. Vo Veľkej Bytči sa totiž konalo ustanovujúce stretnutie Prvého slovenského družstva umeleckého, drôteného a plechárskeho priemyslu v Žiline. A mali smelý plán – vybudovaním družstva pozdvihnúť drobné drotárstvo na úroveň priemyselnej veľkovýroby a poskytnúť prácu všetkým zhruba 10-tisícom drotárov v okrese Veľká Bytča i na Kysuciach, aby sa nemuseli s krosnami na chrbte túlať po svete. Oduševnené prejavy najvyšších predstaviteľov vlády ich v tom len utvrdili. Informáciu priniesol Slovenský denník zo 16. októbra 1920. Žiaľ predstavy sa nenaplnili a o pár rokov sa v novinách dozvieme, ako napokon celý projekt smutne skončil.

Slovenský denník zo 16. októbra 1920, str. 2

Slovenský denník zo 16. októbra 1920, str. 2

 

Z Prahy začnú lietať do Paríža lietadlá, ktoré majú podporiť rozvoj hospodárstva (dnes by sme to nazvali infraštruktúrou regiónu). Keďže československé aerolínie ešte nevznikli, leteckú a poštovú prepravu zatiaľ garantovala Francúzsko – rumunská vzduchoplavebná spoločnosť (CERNA).

Slovenský denník zo 16. októbra 1920, str. 3

Slovenský denník zo 16. októbra 1920, str. 3

 

Šalgovčania sa rozhodli, že budú bojovať proti otvoreniu krčmy vo svojej dedine. Argumentujú tým, že miestni sa už s pitím pálenky vysporiadali a je im tak oveľa lepšie, ako v časoch, kedy doslova prepíjali majetok chotára. Táto obec v Nitrianskom kraji nebola jedinou na Slovensku – podobný boj proti pitiu vyhlásili aj napríklad obce Smrečany a Jasenová. Informáciu priniesol Slovenský denník zo 20. októbra 1920.

Slovenský denník zo 20. októbra 1920, str. 2

Slovenský denník zo 20. októbra 1920, str. 2

 

Druhé celoštátne oslavy vzniku Československa mapovali všetky denníky, rovnako si ich pripomínali rôznymi úvahami, oslavnými básňami a podobnými novinárskymi útvarmi. Za všetky vyberieme Považské hlasy z 28. októbra 1920.

Považské hlasy z 28. októbra 1920, str. 1

Považské hlasy z 28. októbra 1920, str. 1

 

Slovenský denník z 31. októbra 1920 priniesol zaujímavú správičku o krste prvej československej lode Légie v talianskom Terste. Parník bol pomenovaný na počesť legionárov, ktorí sa na nej doplavili do Terstu z Vladivostoku, kde ju zas doviezli Japonci (pod iným menom), ktorí loď aj vyrobili. Parník brázdil svetové moria a oceány až do roku 1943 (aj pod iným menom, keďže zmenil majiteľa), kedy ju v okolí Halifaxu potopili nemecké torpéda. Zaujímavá história, však? :-)

Slovenský denník z 31. októbra 1920, str. 2

Slovenský denník z 31. októbra 1920, str. 2