Čo sa písalo v novinách pre 100 rokmi (1. septembra – 15. septembra 1920)
A máme tu koniec leta roku 1920 – aký bol? Nuž, Dunaj sa na Slovensku vylial z brehov a v Krkonošiach nasnežilo. Na Orave objavili ložiská čierneho uhlia a v Bratislave sa otvára škola, kde dievčatá budú učiť, ako správne gazdovať. V Číne sa šíri cholera a hladomor, rakúske Alpy hlásia veľké povodne a čo je nové v Londýne? Nuž, tam skúšajú gumou dláždiť ulice, aby znížili hluk. Prečítajte si storočné noviny, ktoré vyšli medzi 1. a 15. septembrom 1920 a dozviete sa viac.
Slovenský denník 1. septembra 1920 informuje, že Dunaj sa vďaka daždivému počasiu vylieva z brehov. Našťastie už o dva dni nachádzame pozitívnu správu, že situácia sa sa zlepšuje a rozvodnená rieka a potoky opadávajú. Nuž, ľudia si asi nenavyberajú – v Krkonošiach a Krušných horách totiž napadol 1. septembra sneh. Aj alpské oblasti sú zatopené – miestami vraj vystúpila voda z koryta aj niekoľko metrov.
Výhľady Slovákov na kúrenie v zime sú dobré – jednak začneme ťažiť uhlie na Tešínsku a taktiež republika získala výhodne dodávky z Nemecka. Nuž a Slovenský denník 1. septembra 1920 informoval, že na Orave boli objavené ložiská čierneho uhlia a začali už kutacie práce. Oni vlastne boli objavené oveľa skôr, už v roku 1854 tu vznikla spoločnosť pre ťažbu uhlia, ale k masovej ťažbe nedošlo.
Sotva sa natrvalo svet zbavil španielskej chrípky, už sa objavujú nové pliagy – týfus a naposledy v Číne cholera. K tomu sa v krajine pridružil hladomor, ktorý vznikol v dôsledku zlej úrody a slabej žatvy. Ohrozuje až 20 miliónov ľudí. Krátku správu o tom zverejnil Slovenský denník 1. septembra 1920.
Považské hlasy z 3. septembra 1920 píšu, že v Bratislave otvára svoje brány jednoročná škola pre dievčatá od 14 rokov. Učia sa v nej variť, šiť, prať, žehliť, narábať s rodinným rozpočtom a podobné užitočné veci, ale aj slovenčinu, literatúru, základy spoločenských vied….koľkým ľuďom by sa to veru zišlo aj teraz?
V Londýne skúšobne dláždia ulice gumou – aby znížili hluk a chránili kamennú dlažbu. Zverejnil to Slovenský denník, ktorý vyšiel 8. septembra 1920. Nuž, aké výsledky tým získali, nevedno – možno sa dočítame niekedy v storočných novinách o rok, či dva.
O bytových pomeroch na Slovensku sa toho hodne popísalo. V Bratislave je však situácia o to horšia, že sú tam aj školy, do ktorých cestujú žiaci z iných miest. Vojnou zdecimovaní Slováci nepatria medzi boháčov, a tak študenti prespávajú v parkoch, odstavených vozňoch a tlačia sa po izbách. Slovenský denník zo 14. septembra 1920 píše, že konečne sa podarilo sprevádzkovať internát pre 300 žiakov.